Kuopion Eläkkeensaajat ry on yksi  Eläkkeensaajien keskusliiton, EKL:n jäsenyhdistyksistä, joita on noin 350.  Yhdistys on perustettu vuonna 1960, joten vuonna 2020 tuli täyteen hulppeat 60 vuotta.  Jäsenmäärä vuoden 2020 lopussa on 503.  

Jäsenistö käyttää korkeinta päätösvaltaa kevät- ja syyskokouksessa. 

Yhdistyksen kevätkokous pidetään ke 10.03.2021 ja syyskokous ke 17.11.2021.

Hallituksen muodostaa sääntöjen mukaan puheenjohtaja, vähintään neljä ja enintään kahdeksan muuta varsinaista jäsentä, sekä vähintään kaksi ja enintään kahdeksan varajäsentä.  Hallitus kokoontuu puheenjohtajan tai varapuheenjohtajan kutsusta tarpeen mukaan

Yhdistyksen tarkoituksena on toimia jäsentensä edunvalvojana sosiaalisen taloudellisen oikeudenmukaisuuden saavutamiseksi ja tarjota jäsenilleen mahdollisuuksia sosiaaliseen kanssakäymiseen.  Yhdistys järjestää monipuolista kulttuuri-, harraste- ja virkistystoimintaa, edistäen näin jäsentensä henkistä ja fyysistä toimintakykyä.

Jäseneksi voit liittyä    "Liity jäseneksi"-osiossa

Yhdistyksen tilinumero on: FI95 4600 2120 0108 32

YHDISTYKSEN HALLITUS 2021

Puheenjohtaja Juhani Mikkonen, porinakerho                               

044 267 4153   vjmikkonen@gmail.com

Varapuheenjohtaja/ Sihteeri           Pirjo Nironen, pinarin pohtijat

040 539 3489   pirjo.nironen@wippies.fi

Taloudenhoitaja Terhi Nissinen

040 759 0665     terhi.hannele.nissinen@gmail.com

Jäsenet:    

Risto Toivanen, liikuntavastaava

041 463 0943   rptoivanen@gmail.com                                  

Jorma Miettinen, isäntä, matkatiimi

040 556 0155   jorma.miettinen49@gmail.com

Leena Poutiainen, myyjäisvastaava, matkatiimi, skip-po

040 508 0243   p.liepukka@gmail.com

Marjaana Kinnunen, matkatiimin vetäjä

044 534 9188   mannukka.52@gmail.com

Reijo Hätinen, keilailu

050 351 5048  reijo.k.hatinen@gmail.com

Varajäsenet:

Sinikka Makkonen, kotisivut, matkatiimi

040 764 2051  sinttu298@gmail.com

Marja-Leena Miettinen, jäsenasiat

040 575 9597  marlemiettinen@gmail.com

Hannu Turunen

040 736 2510   turunenhannu111@gmail.com

Terhi Nissinen, taloudenhoitaja

040 759 0665  terhi.hannele.nissinen@gmail.com




MUUT TOIMIHENKILÖT

Seppo Jalkanen, opintovastaava

0400 560 905   s.jalkaset@gmail.com

Kaija Leskinen, emäntä

044 331 1605  kaija.leskinen@dnainternet.net

Seppo Laatikainen, karaoke

040 554 3052   seppo.laatikainen26@gmail.com

Jorma Westerholm, karaoke

041 505 7698  jorma.westerholm@gmail.com

Pirjo Hokkanen, arpajaisvastaava

0400 627 812  phokkanen88@gmail.com

Itene Kyrölä, arpajaisvastaava

040 535 6060  kyrola.irene@gmail.com

Pertti Korhonen, pirkkikerhon vetäjä

0400 464 671


Meidät löydät netistä:

https://kuopio.elakkeensajat.fi

https://www.facebook.com/kuopik.elakkeensaajat.fi/